Menu Content/Inhalt
GMINA arrow Ogórek Kołobrzeski

GRUPA GDF SUEZ

Sondy

Jak oceniasz pomysł budowy nowego Centrum Gościna
 
  

Urząd Miejski w Gościnie
ul. IV Dywizji Wojska Polskiego 58
78-120 Gościno


NIP 671 -10 - 30 - 642
email: goscino@goscino.com.pl
REGON : 000534888
Nr konta: Pomorski Bank Spóldzielczy w Gościne
66 8581 1030 0500 0273 2000 0001
Ogórek Kołobrzeski
Zachodniopomorskie Specjały Kulinarne Utwórz PDF Drukuj

W dniu 5 grudnia 2008 roku w Połczynie Zdroju  w Hotelu Polanin odbyła się Konferencja " Produkty tradycyjne, lokalne i regionalne " uregulowania prawne , możliwości dofinansowania i promocji. Organizatorem Konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Uczestnikami konferencji Byli min. Jan Krawczuk - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Barbara Nowak - Burmistrz Miasta i Gminy Połczyn Zdrój.

             Wśród 8 produktów wpisanych na listę Produktów  Tradycyjnych Województwa Zachodniopomorskiego znajduje się "Ogórek Kołobrzeski" (wpisany 24.05.2006 r.) Pani Elżbiety Kuczma mieszkanki Gminy Gościno, nagrodzony "Perłą -2005"

Cechą charakterystyczną jest wykorzystanie do produkcji naturalnej wody solankowej pozyskiwanej ze źródła solankowego w Kołobrzegu. Zawartość mikroelementów w solance sprawia, że przysmak przygotowywany tradycyjnie od pokoleń ma niepowtarzalny smak.

            Kolejne produkty naszego regonu to Miód Drahimski - Grzegorza Fujarskiego z Czaplinka, Wino ze śliwek oraz  Nalewka ze śliwek z Dębiny-  Barbary Modrzejewskiej z Chociwel,  Kapusta kiszona z beczki -  Piotra Król z Kinowa, Jeziorowy Ogórek Kiszony - Miejskiego Ośrodka Kultury z Kalisza Pomorskiego.

Organizatorzy konferencji zadbali o to, aby uczestnicy zapoznali się z wyglądem i smakiem produktów nagrodzonych w edycjach wojewódzkiego konkursu "Nasze kulinarne Dziedzictwo". Wśród wielu produktów tradycyjnych przeznaczonych  na degustację był m.in.  chleb razowy wiejski "koprzywieński", konfitura z płatków róży, szynka, nalewka różana, winogronowa, pierogi babuni, kapusta kiszona, ogórek kołobrzeski, miód drahimski. Te wszystkie zachodniopomorskie specjały kulinarne są zdrowe i mają niepowtarzalny smak.

W załączeniu zdjęcia z konferencji.

Czytaj całość
 
Ogórkowy zawrót głowy w Gościnie Utwórz PDF Drukuj

W Gościnie w dniu 12 lipca br. odbyło się Święto Ogórka pn. "Ogórkowy zawrót głowy". Pomysł na święto ogórka nasunął się rok temu. Specjalizująca się w kiszeniu"ogórka kołobrzeskiego" mieszkanka Ząbrowa Pani Elżbieta Kuczma w 2004roku zajęła pierwsze miejsce i dostała nominację do Perły.

 

Czytaj całość
 
Certyfikat "Ogórka Kołobrzeskiego" Utwórz PDF Drukuj

Lista Produktów Tradycyjnych woj. zachodniopomorskie – informacja ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi

W dniu 24 maja 2006 roku
na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce
(przetworzone i nie):
"Ogórek kołobrzeski"
(woj. zachodniopomorskie)

 

Czytaj całość
 
PERŁA 2005 Utwórz PDF Drukuj

Jest to nazwa  nagrody, która jest przyznawana w konkursie ,,Nasze kulinarne  dziedzictwo” podczas Międzynarodowych Targów Rolniczych ,,Polagra” w Poznaniu.  ,,Perłę” otrzymała mieszkanka naszej gminy Pani Elżbieta Kuczma z Ząbrowa za „ogórka kołobrzeskiego”.

Nagroda przyznawana jest od pięciu lat. Wśród 18 produktów z całego kraju, z zachodniopomorskiego nagrodzono tylko produkt p. Elżbiety.

Celem konkursu jest identyfikacja i zgromadzenie  wiedzy o oryginalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników, poszukiwanie  produktów  specyficznych, charakterystycznych dla danego regionu, które mogą stać się jego wizytówką. Upowszechnianie wiedzy o możliwości wykorzystania  walorów specyficznych, regionalnych produktów w ofercie lokalnego rolnictwa, turystyki (szczególnie - agroturystyki) oraz rzemiosła i przetwórstwa. Nominacja konkursowych produktów do katalogu rodzimej  żywności  wyjątkowej jakości oraz wskazania na możliwości ubiegania się przez laureatów konkursu o odpowiednią prawną ochronę, zgodną ze standardami obowiązującymi  w UE.

Ogórki p. Elżbiety przygotowywane są na bazie solanki kołobrzeskiej. Solanka zawiera  mikroelementy, które nadają ogórkom szczególny smak.

Kołobrzeskie ogórki w 2004 roku zajęły pierwsze miejsce i dostały nominację do Perły. Dnia 7 października  2005 r. na Targach ,,Polagra” w Poznaniu Elżbieta Kuczma otrzymała z rąk wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Krzysztofa Modlińskiego  statuetkę Perła 2005, certyfikat i list gratulacyjny.

 
Ogórek Kołobrzeski Utwórz PDF Drukuj