Menu Content/Inhalt
GMINA arrow GMINA arrow Historia gminy

GRUPA GDF SUEZ

Sondy

Jak oceniasz pomysł budowy nowego Centrum Gościna
 
  

Urząd Miejski w Gościnie
ul. IV Dywizji Wojska Polskiego 58
78-120 Gościno


NIP 671 -10 - 30 - 642
email: goscino@goscino.com.pl
REGON : 000534888
Nr konta: Pomorski Bank Spóldzielczy w Gościne
66 8581 1030 0500 0273 2000 0001
Historia gminy Utwórz PDF Drukuj

Gmina Gościno położona jest na Pomorzu Zachodnim w powiecie Kołobrzeskim 16 km. od Kołobrzegu. Zajmuje powierzchnie 116km.2 Ma 5455 ludności ( wg. stanu na kwietnia 2005 r. ). W skład gminy wchodzi 12 sołectw i 21 miejscowości.

Centrum gminy Gościno stanowi miejscowość Gościno, położona na niewielkiej równinie, otoczonej wzgórzami morenowymi, nad rzeką Gościanką. Gmina ma charakter typowo rolniczy, użytki rolne stanowią aż 72 % powierzchni.

Początki osadnictwa na terenie gminy Gościno sięgają XIII ? stego stulecia. świadczą o tym liczne znaleziska archeologiczne na terenie gminy, a także liczne zapiski, dowodem przeszłości naszej gminy jest również istnienie wielu zabytków, otoczonych legendami.

W XIX wieku archeologowie dokonali tu wielu odkryć, jednym z takich odkryć było np. znalezienie obiektu o charakterze obronnym., w ktym znaleziono także dzban ze złotymi monetami różnego pochodzenia.

Znaleziony skarb daje pewność, że docierali tu kupcy z krajów śródziemnomorskich, a nawet arabskich. Pochodzenie znaleziska datuje się na rok 1011. Najdawniejsze wzmianki dotyczące Gościna i okolicznych miejscowości pochodzą ze źródeł pisanych.

Istnieje dokument z roku 1238, w którym papież Grzegorz IX potwierdza, że zakon Joanitów jest w posiadaniu dóbr Gościno i Myślino.

W Gościnie istniało nieprzerwane osadnictwo otwarte o charakterze rolniczym. Na początku XX wieku Gościno było największą wsią rejencji koszalińskiej. Dużą atrakcję turystyczną gminy Gościno stanowią zabytki.

Warto zobaczyć Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, w którym znajduje się chrzcielnica z przełomu XII/XIII wieku (jeden z nielicznych tego typu zabytków sakralnych na Pomorzu Zachodnim )

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »